6.10. Poznej je, když kvetou

Název projektu

Poznej je, když kvetou

Rostliny regionu

Vést žáky k systematickému pozorování přírody, naučit je vytvářet záznam o pozorování, vytvořit užší vztah k lokalitě. Projekt je určen pro žáky třetích až pátých ročníků. Probíhat bude každý třetí rok. Je zařazen pro jarní období a může přesáhnout až do podzimu. Žáci pracují ve skupinách.

Žáci diskutují o možnostech výběru lokalit v okolí svého bydliště.

Žáci mají po seznámení s projektem týdenní lhůtu, aby si vytvořili pracovní skupiny, vytipovali lokalitu a rostlinu, kterou budou pozorovat.

Žáci si zmapují vybranou lokalitu, kde budou pozorovat kvetoucí rostlinu v jednotlivých fázích jejího vývoje. Ve svém týmu si žáci rozdělí úkoly.

Pořídí zápis, fotodokumentaci nebo nákres rostliny. Své záznamy ověří v odborné literatuře, popřípadě na internetu. Pořídí záznamy, které budou součástí veřejné prezentace v průběhu školního roku dle zvolené rostliny a lokality. Práci je možno obohatit herbářem.

Žáci prezentují výsledky svého pozorování, informují spolužáky o možnostech dalšího zhodnocení svých výsledků.

Nástěnka, herbář, beseda, výstavka.

Žáci reflektují svůj osobní přínos na společné práci, pojmenují úskalí, s nimiž se v průběhu projektu setkali. Učitelé i žáci hodnotí nejzajímavější projekt, uspořádání výstavy prací jednotlivých skupin.

Průřezová témata

Environmentální výchova

-        učí se rozlišovat jednotlivé ekosystémy / les, pole, lidská obydlí, kulturní krajina /

-        učí se pozorovat podmínky života různých ekosystémů