V etapě základního vzdělávání jsou vyčleněna tato průřezová témata:

Osobnostní a sociální výchova

Výchova demokratického občana

Výchova k myšlení v evropských souvislostech

Multikulturní výchova

Environmentální výchova

Mediální výchova

Průřezová témata jsou ve školním vzdělávacím programu součástí jednotlivých předmětů a dále jsou obsažena v projektech, které škola pravidelně realizuje.

Základní škola a Mateřská škola, Pavlice, je malotřídní škola s pěti postupnými ročníky a žáci by se měli během těchto pěti ročníků zapojit do každého projektu alespoň jednou. Některé jsou realizovány každý rok a jiné pouze v intervalu pěti let (počítáno od platnosti ŠVP).

Přehled projektů:

Poznej je, když kvetou

1. - 5.Mlčící

každý třetí rok

(počínaje druhým rokem platnosti ŠVP)

Cestujeme po Evropě

1. - 5.Rozpačitý